Termální voda v Gasteinu

Termální voda v Gasteinu - příjemná i léčivá
Foto: Gasteinertal Tourismus GBMH

Během sychravých podzimních dnů se stávají hlavním lákadlem Gasteinského údolí termální lázně. Prohřát tělo v teplé vodě a relaxovat v některé z mnoha saun je v tomto období ještě příjemnější než jindy. Zdejší termální voda však není jenom příjemná, ale také léčí. Podívejme se, jak taková léčba funguje a jak lázně postupem času získaly svou oblibu.

Objevení termální vody v Gasteinském údolí

Pověsti o objevení gasteinské termální vody se předávají z generace na generaci již mnoho let. Legenda praví, že dva svatí, Primus a Felizian, bydleli nedaleko opatství. Bůh odměnil jejich dobrotu a poručil léčivým pramenům, aby vytryskly ze země v místech, kde se nacházela jejich poustevna.

Roku 680 místní lovec smrtelně zranil jelena poblíž hradu Klammstein. Zraněné zvíře doběhlo až k poustevníkům, kteří se ho ujali a polévali jeho rány léčivou vodou. Lovec zvíře stopoval až do neobydleného Gasteinského údolí, kde jej objevil v péči Primuse a Feliziana.  Lovec byl překvapený, jak dobře se zraněnému jelenovi daří a poté co slíbil, že zvíře nechá žít, poustevníci mu odhalili tajemství horkých tryskajících pramenů.

Elizabetin pramen (také známý jako pramen svatého Prima) byl pravděpodobně oním prvním pramenem, který poustevníci objevili, a u kterého léčili zraněné zvíře.

 

Elizabetin pramen – trocha historie

Poté, co bylo povoleno využívat léčivou termální vodu, nastal v Gasteinském údolí obrovský boom. V roce 1807 císař František I. navštívil Bad Gastein. Uvědomil si ohromný ekonomický potenciál gasteinských léčivých pramenů a rozhodl o vybudování vhodné infrastruktury a zázemí.

Roku 1828 Bad Hofgastein dostal právo čerpat a využívat část termální vody tryskající z Elizabetina pramene – konkrétně 1 034 metrů krychlových vody denně (asi 12l/s). Nedlouho poté se začalo budovat potrubí, na jehož výstavbu padlo 2 325 kmenů vzrostlých smrků. O dva roky později se v Bad Hofgasteinu začalo s plánováním termálních lázní.

V Bad Hofgasteinu naleznete pět fontán, ze kterých tryská termální voda o teplotě v rozmezí 37,7°C do 41,9°C. Podoba každé z fontán má originální symboliku. Nejstarší fontána pochází z roku 1928 a oslavuje dobu, kdy se v údolí těžilo zlato (v polovině 16. století). Nejmladší z fontán byla vybudována v roce 2012 jako vzpomínka na přestavbu a modernizaci městských termálních lázní Alpentherme.

Jak vzniká termální voda

V současné době převládá názor, že dešťová voda vytéká v oblasti Graukogelu a Huttenkogelu v nadmořské výšce asi 1800 m n. z., poté padá 2000 metrů do země, kde je ohřáta a vrací se do nadmořské výšky 1000 m n. m., kde vyvěrá. Gasteinská termální voda obsahuje nízké koncentrace minerálů a je obohacena přírodním radonem. Voda dosahuje teploty 47°C. Prameny jsou chráněné proti příměsím povrchové vody.

 

Co je radon a jak funguje?

Termální koupele, podvodní terapie a parní lázně jsou v Gasteinu léčivé. V závislosti na závažnosti a typu onemocnění a s přihlédnutím k aktuálnímu zdravotnímu stavu pacienta mohou být kůry individuálně předepsány tak, aby se dosáhlo co nejlepších hojivých účinků. Takto dávkované mírné radioaktivní účinky přírodního radonu působí na lidský organismus čistě pozitivně. Inertní plyn radon je přenášen pomocí termální vody a do lidského organismu se dostává dýchacím systémem a kůží. Stimuluje imunitní systém a působení tepla usnadňuje cirkulaci. Doporučené působení radonu je tři hodiny.

Úspěšnost radonové terapie je vysoká. Až 90 % pacientů popisuje zlepšení stavu a zmírnění bolestí. Radonová terapie je speciálně vhodná při potížích s pohybovým aparátem, při respiračních potížích a pozitivně působí i na stav pleti či imunitní systém.

Spolu s termální vodou a radonem má na léčbu pozitivní vliv i vysokohorský vzduch, který zvyšuje množství přijímaného kyslíku. Tato kombinace nadmořské výšky, radonu a tepla je v Gasteinském údolí unikátní. Těmto faktorům vděčí tamní termální voda za svou oblibu.