Prašanové a univerzální lyže

Prašanové a univerzální lyže na sjezdovce
Foto: Gasteinertal Tourismus GBMH

Také se na sjezdovce často divíte, na čem to ostatní lyžují? Pokud jste rekreační lyžař a poslední změnou, kterou jste zaregistrovali, byly carvingové lyže, tento článek vás stručně uvede do světa prašanových lyží (Powder) a univerzálních lyží (All Mountain), se kterými se můžete na sjezdovkách v okolí Alpáčku běžně setkat.

Design All Mountain neboli univerzálních lyží je, jak název napovídá, přizpůsoben tomu, aby lyže mohla jet všemi terény a vyrovnala se se všemi typy sněhového povrchu.

Prašanové lyže jsou naopak lyže, které se nejvíce hodí do míst s čerstvým nebo i starším, hlubokým sněhem. Na upraveném povrchu může být jejich ovladatelnost obtížná a hodí se speciálně na řádění mimo sjezdovky – tzv. Freeride.

Vlastnosti All Mountain univerzálních  lyží:

Tyto lyže volí méně zkušení lyžaři a ti, kteří často střídají terény a nepřejí si mít více druhů lyží. Univerzální lyže mají tvar přesýpacích hodin (střední část nebývá širší než 8,5 cm). Výrazný tvar přesýpacích hodin způsobuje, že je lyže snadno ovladatelná a dobře točivá.

Univerzální lyže vám dobře poslouží na upravených sjezdovkách i na upravených sjezdovkách zasypaných noční vrstvou prašanu.

Nevýhody: All Mountain lyže nejsou nejlepší volbou pro pokročilé a specializované lyžaře. Tato lyže je sice univerzální, ale na většině povrchů se chová průměrně, což začínajícímu lyžaři nemusí tolik vadit, ale zkušenější nebo vyhraněný lyžař bude zklamán.

Vlastnosti prašanových lyží:

Tyto lyže jsou určené především na neupravené terény, kde je hluboká vrstva často těžkého sněhu. V takovém terénu jsou běžné lyže jen velmi obtížně ovladatelné. Výhodou prašanových lyží je, že mají menší tendenci se do sněhu nořit a jsou schopné „plavat“ na sněhu. Tato vlastnost je způsobena výrazným rozšířením středové části lyže (často širší než 10 cm). Takto designovaná lyže svému majiteli umožní užít si lyžařský zážitek mimo sjezdovku naplno. Tvarem prašanové lyže nejvíce připomínají raketu. Čím širší je středová část lyže, tím stabilněji se v hlubokém sněhu bude chovat.

Nevýhody: pro většinu lyžařů bude použití prašanové lyže na upravené sjezdovce obtížné, proto jsou většinou až druhým či třetím párem lyží ve výbavě zkušeného sjezdaře.