Pojištění na hory

Pojištění na hory - pro vaši klidnou dovolenou
Foto: Gasteinertal Tourismus GBMH

Chystáte se na hory? Našli jste si výhodné ubytování v Alpáčku a radujete se, že si zalyžujete a nebude to stát až tak moc? Aby tomu tak skutečně bylo, nezapomeňte si zajistit i opravdu dobré pojištění. Myslete nejen na pojištění úrazové, ale připojistěte si i odpovědnost za škodu a právní ochranu. O pár desetikorun vyšší cena se může ukázat jako nejlepší investice. V tomto článku se budeme věnovat výběru pojištění na hory. Na co si dát pozor a jak se chovat v případě, že se něco doopravdy stane s ohledem na vaše nejnižší možné náklady.

Kdy je vhodné být pojištěn

 Pojištění na hory nepodceňujte, ani když vyrážíte pouze na prodloužený víkend, či na jediný den. Pokud máte pocit, že v Česku to tolik nehoří, pak nemáte pravdu – zejména co se týká pojištění odpovědnosti za škodu.

Speciální pojištění naopak nebudete potřebovat v cestovní dny, je tedy zbytečné platit vyšší částky za dny, které strávíte přepravou. Pokud cestujete do zahraničí, na tyto dny plně postačí běžné cestovní pojištění, v Česku není potřeba ani to.

Velmi účelné je pojistit si (alespoň běžným cestovním pojištěním) o jeden až dva dny více, než plánujete na dovolené strávit. Plány se mohou změnit, nebo vás na zpáteční cestě zastaví špatné počasí či dopravní situace.

Co všechno pojistit a co je v nepřehledné smlouvě důležité?

Pojistné smlouvy jsou nepřehledné a málokdo si dá práci s jejich pořádným prostudováním. V každém případě je důležité být pojištěn nejenom pro případ úrazu, ale pojistit i odpovědnost za škodu na zdraví a na majetku a v zahraničí přidat i pojištění právní ochrany.

Výběr vhodného pojištění na hory

Vhodná pojistka se může lišit podle typu a stylu vašich lyžařských aktivit. Lyžaři jdou z pravidla rozdělit do několika kategorií.

Jsem běžný lyžař nebo snowboardista. Jezdím pouze na označených sjezdovkách (sem patří i označené sjezdovky pro freeride). Pokud vidím ceduli horské služby se zákazem vjezdu, respektuji ji.

Gratuluji! Riziko zranění jste podstatně snížili pouze tím, že jste se zařadili do této kategorie. Pro vás jsou ideální téměř všechna specializovaná lyžařská pojištění.  Postačí i lepší typy pojištění k platebním kartám (prostudujte si podmínky). Například u některých typů zlatých karet může být pojištěna celá rodina.

Lyže střídám s běžkami. S dětmi občas vyrazíme sáňkovat. Jsem free style lyžař a snowboardista, využívám snow parky a sem tam sjedu ze sjezdovky do lesa.

Pokud v zásadě spadáte do první kategorie, jen lyže střídáte s běžkami nebo vyrážíte sáňkovat, dejte pozor, některé balíčky běžky, sáňky, freeride a skialpinismus nezahrnují. Je potřeba se na tyto aktivity výslovně dotázat.

Miluji volnost a přírodu a vyhledávám dosud neprozkoumané terény mimo označené sjezdovky.  Do této kategorie spadá i skialpinismus, běžecké lyžování provozované mimo oficiální trasy, freeride mimo oficiální trasy, všechny formy heli-ski (lyžování spojené s cestou vrtulníkem vzůru), kitování (jízda za rogalem) a podobné aktivity.

Pro vás bude pojištění o něco nákladnější. V nabídkách hledejte slova jako adrenalin, maxi, riziko, extrém a podobně. I pro vás je velice důležité smlouvu důkladně pročíst a zjistit, které činnosti jsou z pojištění vyjmuté.  U pojišťoven, které nenabízejí tyto adrenalinové varianty, je většinou možné sjednat si individuální podmínky. Vy byste si měli dát pozor na limity spojené s případnou pátrací akcí, zásahem horské služby nebo vrtulníku.

Limity pojistného plnění

Názory na dostatečnost limitů pojistného plnění jsou různé, nicméně faktem je, že náklady na ošetření i zdánlivě malých zranění (zlomená ruka, noha) se mohou pohybovat ve statisících, komplikovanější zranění pak ještě podstatně výše. Výjimkou nejsou ani náklady ve výši půl druhého milionu Kč. Limit pro úrazové pojištění volte ideálně v rozmezí 1,5 – 2 miliony Kč, pro odpovědnost za škodu alespoň 1,5 milionu a pro odpovědnost za škodu na majetku zhruba půl milionu. U pojištění právní ochrany je vhodný limit alespoň ve výši několika desítek tisíc.

Vyňaté aktivity /Výluky

Při sjednávání pojistky důkladně prověřte aktivity a situace vyňaté z pojistné smlouvy. Mezi tyto aktivity mohou v některých případech spadat i činnosti, u kterých to nečekáte. Ověřte například sáňkování, běžky, skialpinismus, freeride, lyžování bez helmy, účast na záchranné akci atd.  Zjistěte si také, do jaké nadmořské výšky pojistka platí. Některé ledovce ji mohou převyšovat, musíte se tedy snažit padat spíše v dolní části svahu… Další otázkou je pokrytí případného zásahu horské služby. Pravidlem je, že vám pojišťovny neproplatí nic, jestliže se při vyšetření prokáže, že jste požívali alkohol nebo omamné látky. Některé pojišťovny odmítají proplácet úrazy, jestliže jste se neřídili lyžařským desterem FIS.

Asistenční služba

Prověřte také  to, jak a v čem vám může být nápomocná asistenční služba. Ta je často schopna zajistit i věci, které jste nečekali (překladatel, právník, servis vozidla), případně opravdu dobře poradit. Vždy je nejlépe volat číso asistenční služby okamžitě jak je to možné.

Co dělat, pokud došlo ke zranění

Zranění je vždy stresovou situací a nepřipravený člověk má sklon panikařit. Proto je dobré se preventivně v klidu, třeba doma u večeře, zamyslet nad tím, jak v takové situaci postupovat.

I když se to v dané situaci může zdát vedlejší (u těžkých zranění) nebo nepodstatné (u lehčích zranění), je potřeba neprodleně kontaktovat asistenční službu a co možná nejvěcněji jim popsat vzniklou situaci. Pracovníci asistenčních linek jsou pro tento účel vyškoleni a velmi pravděpodobně budou jejich rady užitečné.

Při zranění by měl někdo z blízkých intenzivně trvat na tom, aby se zraněnému dostalo co nejlepší péče v co nejkratším čase. Pokud to situace dovolí, pojišťovny jsou často schopny zajistit převoz vrtulníkem do specializovaného zařízení, kde si například s komplikovanou zlomeninou poradí lépe než v malém horském středisku.

V případě komunikačních problémů je asistenční služba schopná pomoci se zajištěním překladatele nebo alespoň překladu.

Co dělat, pokud došlo ke srážce

Snažte se zajistit svědky události tak, aby mohli své svědectví říci přivolané policii nebo horské službě. Pokud to není možné, pokuste se je alespoň přesvědčit, aby vám na sebe dali kontakt. K identifikaci je zavazuje desáté pravidlo FIS.

V žádném případě NIKDY nepodepisujte nic, čemu stoprocentně nerozumíte! A to ani v případě, že jste policistovi třeba anglicky popsali, co se stalo a on poté udělal zápis v němčině. Pokud je zapotřebí vaše podepsaná výpověď, trvejte na tom, že i na cizojazyčný formulář ji napíšete v češtině! Podpisem by se mohlo stát, že se například zavážete k plné zodpovědnosti za incident nebo se vzdáte případného odškodného. Nic, čemu nerozumíte, nepodepisujte ani v případě, že se situace zdá neškodná a druhý účastník vypadá v pořádku a zdravý.

Volejte asistenční linku, kde vám poskytnou podporu a rady, jak dále postupovat. Zůstaňte v klidu.

Závěrem

I když sjednáváte pojištění na hory ve spěchu, nezapoměňte si:

  1. Kromě úrazové pojištění, pojistit i odpovědnost za škodu případně připojistit právní ochranu.
  2. Zkontrolovat limity pojistného plnění.
  3. Ověřit, zda neplánujete provozovat některou z ve smlouvě neošetřených aktivit.
  4. Uložit číslo asistenční linky do vašeho mobilu.
  5. Uschovat si kartičky na místo, kde je jednoduše najdete, až je budete potřebovat.

 

Pokud došlo k nehodě:

  1. Co nejdříve kontaktujte horskou službu a asistenční linku.
  2. Nepodepisujte nic, čemu nerozumíte. OPRAVDU NIKDY!
  3. Aktivně se dožadujte co nejlepší péče (třeba i za cenu převozu na jiné místo – po dohodě s asistenční službou).
  4. Snažte se zůstat co nejvíce v klidu a s horskou službou spolupracujte.
  5. Od nehody nikdy neujíždějte. Postihy jsou velmi přísné

Prostudujte si nabídku pojištění na hory důkladně a vybírejte pečlivě, protože dobrá pojistka vám zaručí klidně strávenou dovolenou bez nepříjemných překvapení!