Jak se správně obléct do hor

Každý rok varují odborníci i horská služba, že hory mohou být nevyzpytatelné. Krásné slunné počasí se během několika minut může změnit v nepropustnou mlhu, krupobití nebo řádění vichřice. Zkušení horalové ale říkají, že neexistuje špatné počasí, pouze nevhodné oblečení.

Primárně si vybíráme takové oblečení, které nám poskytne spolehlivou ochranu proti špatnému počasí. Dále si všímáme, jak oděv propouští vypařovanou vlhkost a zda umožňuje výměnu vzduchu mezi vrstvami. Neméně podstatná je také hmotnost, objem, dobrý pohyb, alergologické vlastnosti apod.

Moderní materiály udrží tělo v teple a suchu

Lépe vám poslouží funkční materiály než oblečení z čisté bavlny. Moderní syntetické materiály udrží vaše tělo v suchu i při zvýšené zátěži. Spolehlivě odvádí pot od těla a drží ho tak v suchu. Ačkoli se bavlněné tričko může zdát příjemnější, jeho hlavní nevýhodou je, že tkanina v sobě zachycuje vlhkost a tím tělo ochlazuje.

Vrstvení oděvů

Základním principem oblékání do hor je tzv. vrstvení, které nám zaručí udržení tepla v těle.

Funkční spodní prádlo

První vrstvu tvoří spodní prádlo (klasické spodní prádlo, ponožky), které by mělo zajistit odvod potu (vlhkosti) směrem od těla. Toho je dosaženo velkou plochou povrchu vláken. Oblečení samotné vlhkost nepohlcuje, a proto rychle schne. Částečně zadržuje teplo vytvářené tělem.

Termoizolační vrstva

Druhá vrstva, chrání před chladem zvenku. Vytváří vzduchovou vrstvu, která nepropustí studený vzduch k tělu a izoluje námi vytvořené teplo. Musí umět odvádět vlhkost ven nebo do dalších vrstev (fleece). Často se také používají materiály, které jsou zároveň odolné proti větru a mohou tak tvořit poslední, svrchní vrstvu, když neprší nebo nesněží (Windstopper, SoftShell, NoWind ad.).

Svrchní oblečení

Třetí vrstva (bundy, kalhoty). Oblečení by mělo být nepromokavé, aby vnější vlhkost nepronikla k tělu, a zároveň prodyšné, aby se přebytečná vlhkost, vyprodukovaná tělem a odvedena předchozími vrstvami, odpařovala ven. Nepromokavost a prodyšnost jsou vlastnosti vzájemně si odporující, proto je třeba hledat kompromis. Úkolem této vrstvy je i větruvzdornost. Nepřehlédnutelnou vlastností je odolnost materiálu vůči mechanickému poškození, což platí zejména pro náročnější podmínky.

Z praktického hlediska doporučujeme si dát pozor na místa, kde dochází k častému tření oděvu o kůži. V kombinaci s potem často dochází k opruzeninám z důvodu nevhodně zvoleného oblečení. Proti tvorbě puchýřů a pro dokonalou tepelnou izolaci proto volte kombinaci několika kusů (např. na noze slabší ponožky, na nich silnější podkolenky a podobně).

Jak se obléct na hory už víte, stačí si vybrat kýženou destinaci a můžete vyrazit. Doufáme, že během své dovolené v apartmánu Alpáček nezmrznete!